cena (zł)w dostawie (zł)

Surówki

Surówka z białej kapusty5,956,95

biała kapusta w zalewie słodko - kwaśnej

Surówka z łodygami lotosu6,957,95

marynowane łodygi lotosu z papryką i świeżym ogórkiem

Pikantny ogórek5,956,95

świeży ogórek marynowany w pikantnej zalewie

Ryż & Frytki

Ryż po kantońsku5,956,95

ryż smażony z jajkiem, marchwią, porem i zielonym groszkiem

Ryż jaśminowy5,956,95

aromatyczny biały ryż jaśminowy

Frytki5,956,95

smażone frytki

Ryż curry5,956,95

ryż smażony z curry, marchwią
i zielonym groszkiem

Ryż biały4,955,95

tradycyjny biały ryż

Zadzwoń i zamów

22 702 22 22
Obszar dostawy jest ograniczony
od poniedziałku do piątku
od 11.00 do 19.30

Restauracje realizujące dostawy:

Warszawa Mariott
00-697 Warszawa
ul. Aleje Jerozolimskie 65/79

Gdańsk Park Handlowy Matarnia
80-298 Gdańsk
ul. Złota Karczma 26/19
Minimalna kwota zamówienia wynosi 70 zł

Sfinks zmienia ofertę sieci WOOK

WOOK, sieć restauracji należąca do Sfinks Polska, 17 września wprowadziła nową kartę dań. Obok kuchni chińskiej pojawiły się w niej dania innych kuchni azjatyckich oraz dania europejskie przyrządzone na sposób orientalny – np. steki, ryby i sałaty. Zmianie uległa także szata graficzna i układ karty menu, a kelnerzy restauracji otrzymali nowe stroje. Najnowsza oferta restauracji WOOK została wsparta promocją z gratisowym napojem dla klientów, którzy zamówią jedną z 18 nowości.


- Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy zmiany w sieci WOOK. Ich celem jest poszerzenie grupy docelowej, a także przygotowanie tego konceptu do rozwoju. Nasi stali goście będą mogli w dalszym ciągu delektować się tradycyjnymi daniami chińskimi, które stały się znakiem rozpoznawczym WOOKa. Kulinarna Azja ma jednak do zaoferowania bardzo wiele, a jej poszczególne odmiany, jak na przykład kuchnia tajska, mają duże grono zwolenników. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć ofertę o propozycje spoza Państwa Środka. Równocześnie do menu weszła cała grupa dań przeznaczonych dla osób, które lubią kuchnię zachodnią, ale nie zamykają się na orientalne smaki – opowiada Dorota Cacek, wiceprezes Sfinks Polska.

Nowe propozycje kulinarne pojawiły się w kilku sekcjach menu. Do karty weszła też całkowicie nowa grupa dań pod hasłem „Inspiracje Azji”, w której znajdują się dania bliższe kuchni europejskiej, jednak przygotowane na sposób dalekowschodni, np. filet z kurczaka na lotosie, pstrąg po azjatycku, filet z kaczki z żeberkami w sosie ciemnym czy stek po azjatycku z wołowiną w sosie ostrygowym. Nową pozycją w menu są także sałaty – z mango i krewetkami oraz z mango i kurczakiem. Do wypróbowania nowych propozycji kulinarnych gości zachęca promocja, w ramach której do dań oznaczonych w menu jako „Nowość” dodawany jest napój lodowy 0,5l lub napój Pepsi 0,3l w prezencie.

Zmiany w WOOKu dotyczą również sposobu serwowania potraw. Część z nich, zwłaszcza dania z części „Inspiracje Azji”, jest podawana na dużych talerzach razem z dodatkami. Dania z sekcji „Drób”, „Wieprzowina” i „Wołowina” mają formę zestawu składającego się z trzech miseczek z mięsem, ryżem oraz surówką. Wiele z nich to „bestsellery” z dotychczasowej karty. Zestawów jest 18 i są szczególnie atrakcyjne cenowo - najtańszy można kupić za 12,95 zł, a najdroższy za 18,95 zł. Natomiast osoby, które lubią skosztować wszystkiego po trochu, mogą wybierać z sekcji „Zabawa smakiem”, gdzie znajduje się 12 propozycji różnego rodzaju dań w miseczkach. Najtańsze z nich kosztują 7,95 zł.

Razem z wejściem nowej oferty zmieniły się także elementy wizualne – karta dań ma teraz nową szatę graficzną, która bazuje na jasnych barwach, odchodząc od dotychczasowej, czerwono-czarnej, kolorystyki. Podobne zmiany będą dotyczyły grafiki na stronie internetowej sieci – www.wook.pl oraz w materiałach promocyjnych. Zmieni się również ubiór kelnerów - do czarnego stroju będą oni nosić czerwone szelki.

Nowa oferta wraz z promocją objęły całą sieć restauracji WOOK, która obecnie liczy 7 restauracji. Lokale pod tym szyldem mieszczą się w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i Legnicy.

Nowa karta restauracji WOOK została przygotowana we współpracy z agencją Open Gate.